Rozmiar felg stalowych

Co to jest szerokość i średnica felgi? Jak są mierzone wyjaśniamy na przykładzie oznaczeń 7.0JJx16 H2  Jak czytać te parametry i co oznaczają?

Rozmiar felgi to najbardziej oczywisty parametr określający w calach średnicę felgi oraz jej szerokość. Rozmiar obręczy są uzależnione od parametrów pojazdu, w którym felgi mają być zamontowane. Kryteriami doboru felgi stalowej są; marka i model pojazdu, rocznik produkcji oraz wersja silnikowa, określająca moc pojazdu, lub TYP samochodu, w którym zawarte są również informacje między innymi o modelu i wersji silnikowej samochodu.
felgi_stalowe_rozmiar.jpg

Weźmy dla przykładu felgi stalowe do samochodów osobowych o następujących parametrach:
7,0JJx16H2 5x112 ET42 CH70,1

Odczyt parametrów wygląda następująco:
7,0 – jest to szerokość felgi mierzona pomiędzy jej kołnierzami ochronnymi. Szerokość felgi podawana jest w calach.
JJ – jest to kształt profilu kołnierza felgi stalowej. Spotykany jest również pojedynczy symbol np. J lub B. Kołnierz ten może mieć różne kształty, jednak zwykle zbliżone do litery J, profilowane pod różnym kątem. Dla użytkownika nie ma on jednak istotnego znaczenia.
16 – jest to średnica felgi. Na taką felgę możemy zamontować opony spełniające warunek średnicy, np. 205/55R16 – gdzie R16 określa średnicę opony. Te parametry muszą być zbieżne. Średnice felgi i opony podawane są w calach.
H2 – jest to parametr określający ilość wygarbień na obwodzie obręczy, które służą zabezpieczeniu opony przed zsuwaniem do wewnątrz felgi, przy działających siłach poprzecznych, np podczas jazdy w zakręcie. Opony założone na felgi stalowe opierają się swoją stopką o część obwodową felgi pomiędzy kołnierzem ochoronnym, a garbem ochronnym (zabezpieczającym). W tym przypadku są to dwa wygarbienia zabezpieczające po obu wewnętrznych cześciach felgi. Spotykane są również oznaczenia w postaci pojedynczego H lub H1, oznaczających pojedynczy garb ochronny. Kształt garbu może być różny, w zależności od pojazdu, do którego jest dedykowana felga.
Podobnie jak felgi aluminiowe, również felgi stalowe charakteryzują się określonymi parametrami technicznymi. Jednak jest różnica pomiędzy doborem do samochodu felg aluminiowych, a stalowych. Otóż o ile felgi aluminiowe można dobrać z pewną dozą dowolności, kierując się np. wzorem lub kolorystyką wykończenia oraz średnicą felgi, o tyle felgi stalowe muszą spełniać ściśle określone parametry techniczne.